Német nyelv, irodalom és kultúra mesterszak
Tagozat: nappali és levelező tagozat
Képzési idő: 4 félév
Az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditek száma: 120 kredit
Megszerzendő szakképzettség: mesterfokozat (magister, master; rövidítve: MA); okleveles német nyelv, irodalom és kultúra szakos bölcsész
Bemeneti feltételek
- Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a germanisztika alapképzési szak német szakiránya, germanisztika alapképzési szak német nemzetiségi szakiránya és a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti főiskolai szintű német nyelv és irodalom szak, főiskolai szintű német nemzetiségi nyelv és irodalom szak, német nyelvtanár (nemzetiségi) szak.
- A német vagy német nemzetiségi szakirányától eltérő korábbi germanisztika alapképzési tanulmányok esetén és más alapképzési oklevél birtokában a mesterképzésbe való belépéshez 50 kredit szükséges a korábbi tanulmányok alapján a germanisztika alapképzési szak német vagy nemzetiségi német szakirányának nyelvtudományi, irodalomtudományi és kultúratudományi ismeretköreiből.
- Német nyelvből felsőfokú (C1), komplex típusú nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű oklevél szükséges.
A képzés célja
A mesterképzés elmélyíti és specializálja az alapképzésen szerzett ismereteket és kompetenciákat. A képzés fókuszában a német nyelv, a német nyelvű irodalmak, a német kultúra reflektált és tudományos vizsgálatának elsajátítása áll. A hallgatók megismerkednek a germanisztika legújabb kutatási irányaival, elmélyíthetik tudásukat a nyelv-, irodalom- és kultúratudomány leginkább vonzó, napjainkat is foglalkoztató témaköreiben. A végzett hallgatók a Közös Európai Referenciakeret C2-szintjének megfelelően ismerik a német nyelvet, s ezáltal képesek a kor követelményeinek megfelelően kommunikálni, információkat, érveket és elemzéseket szakmai és nem szakmabeli közönségnek magas szinten bemutatni. A mesterképzés a maga kultúratudományos és európai hangsúlyaival a nemzetközi „képzési piac” elvárásaira reagál, mivel felfogása szerint az interkulturális kompetencia alapvető kulcskompetencia. A hallgatók képesek lesznek kutatási projektek megfogalmazására, megvalósítására, megszervezésére, nemzetközi projektekben való részvételre; alkalmasak lesznek nyelvi közvetítői feladatok elvégzésére a közigazgatásban és a kulturális élet számos területén.
A képzés elemei
- germanisztikai elméleti és gyakorlati ismeretek:
- modernkori irodalmi ismeretek, műelemzés
- alkalmazott nyelvészeti ismeretek
- kultúra- és médiatudományi ismeretek
- kutatásmódszertan
- választható specializáció:
- alkalmazott bölcsészet specializáció
- fordító – tolmács specializáció
- szabadon választható bölcsészettudományi kurzusok
Mintatantervek
Német nyelv, irodalom és kultúra mesterszak nappali és levelező tagozatos mintatantervei
Alkalmazott bölcsészet specializáció nappali és levelező tagozatos mintatantervei
Fordító – tolmács specializáció nappali és levelező tagozatos mintatantervei
Továbbtanulási lehetőségek
A mesterszak elvégzése után az egyéni érdeklődési körnek megfelelően PhD-képzésre lehet jelentkezni. A szakhoz szorosabban a német irodalomtudományi és a német nyelvészeti doktori képzési program tartozik, de lehetőség van elméleti nyelvészeti, filozófiai és összehasonlító irodalomtudományi irányultságú PhD-tanulmányokra is.
Elhelyezkedési lehetőségek
Szakmai lehetőségek nyílnak meg a magyar és a nemzetközi munkapiacon a gazdasági és kulturális életben, vállalatoknál, az idegenforgalomban, a médiában és a közigazgatásban. A képzés alapvető kapcsolódást kínál a tudományos karrierhez.