Kedves Felvételiző!
Hogyan lehetsz tanár?
1. Ha semmilyen tanári előképzettséged sincs:
Egyszakos tanári diplomához először el kell végezni a germanisztika alapképzést, majd a német nyelv, irodalom és kultúra mesterszakot. Ezután lehet jelentkezni 2-féléves részidős tanárképzésre.
Kétszakos tanári diplomához osztatlan kétszakos tanárképzésre kell jelentkezni a Szegedi Tudományegyetem által meghirdetett szakpárok közül választva. (Ha esetleg menet közben rájössz, hogy mégsem Neked való a tanári pálya, akkor át tudsz jelentkezni germanisztika képzésre, és a már elvégzett tárgyakat elismerjük.)
2. Ha már van tanári előképzettséged:
Jelentkezhetsz a tanári szakképzettséget követő újabb (más szakos) tanári oklevelet adó 4-féléves képzésünkre.
A különböző képzésekről részletesen tájékozódhatsz a Képzés menüpontban.
Amit kínálunk:
- nyelvtudásod fejlesztésével eljuthatsz felsőfokú (C1) szintre
- alapvető nyelvi, irodalmi és kulturális ismeretekre tehetsz szert
- megtanulod a német nyelv oktatásának módszereit
- helyben el tudod végezni az oktatási gyakorlataid több partneriskolánkban
- lehetőséged lesz ösztöndíjjal külföldi egyetemeken (pl. Bécs, Berlin, Köln, Regensburg, Salzburg) eltölteni pár hónapot
- betekintést nyerhetsz a kutatói munkába, és ki is próbálhatod magad mint kutatódiák
- jelentkezhetsz doktori képzésre
Olvasd el hallgatóink ajánlását is: Elsősök elsősöknek!
Mit fogsz tanulni?
Tanárképzésen a német nyelvről, a német nyelvű (németországi és osztrák) irodalomról és kultúráról tudhatsz meg minél többet, valamint arról, hogy kell adott szinten és korcsoportban a német nyelvet tanítani.
Természetesen vannak nyelvórák is, ahol fejlesztheted a nyelvtudásodat. Azt azonban tudnod kell, hogy az órák nyelve is a német, ezért fontos, hogy már jól ismerd a nyelvet, mielőtt felvételizel.
Mit jelent pontosan a nyelvészet?
A nyelvészet több, mint nyelvtan: itt az adott nyelv egészéről szerezhetsz érdekes és fontos tudást. Például, hogy miért úgy ragoznak a német nyelvben, ahogyan azt most ismerjük. Megismerheted a nyelv logikáját: miért azt a szórendet használjuk, amit, milyen kapcsolatban állnak egymással a szókincs elemei? Átfogó ismereteket szerezhetsz a német nyelvváltozatok használatának kérdéseiről is, így mindig tudni fogod, milyen beszédhelyzetben kivel szemben mely szavakat, szerkezeteket kell használnod – és azt is, mit olvashatsz ki a sorok közül egy-egy szövegben.
Irodalom és kultúra – másképp
Tanárszakon német és osztrák irodalomórád is lesz. Itt megismerheted a német nyelvű irodalom történetét, a régebbi korok irodalmát, valamint a kortárs szerzők műveit is. A média- és kultúratudományi ismeretek keretében áttekintést kapsz más társművészetek jeles korszakairól, valamint a német nyelvű országok történetéről is.
Szakmódszertan – tanulj meg tanítani!
Az általános pedagógiai és pszichológiai ismeretek mellett fontos tudni, milyen módszerekkel lehet a német nyelvet tanítani a különböző iskolatípusokban és tanulói csoportokban. Azt is megtanulhatod, hogyan kell jó tesztet írni és a nyelvtudást értékelni, hogyan lehet játékokat, különböző médiákat és tanulási stratégiákat használni az oktatásban. Tanárrá válásodat egyetemi oktatók és gyakorló tanárok segítik.
Várjuk Szegeden a jövő tanárait!
További információk:
SZTE Felvételi információk, hírek, kiadványok
http://www.u-szeged.hu/felveteli/
SZTE BTK - Felvételizőknek
http://arts.u-szeged.hu/kozepiskolasoknak-2021
SZTE Tanárképző Központ
https://www.u-szeged.hu/tanarkepzes-index